Exercicis bàsics per desenvolupar la teva Intel·ligència Emocional

25-06-2015

La intel·ligència emocional és la capacitat que tenen les persones de reconèixer els seus sentiments en un mateix i en els altres per gestionar-los i dirigir-los correctament a l'hora de relacionar-se amb els altres. Les persones que compten amb alta intel·ligència emocional tenen la capacitat d'ajustar els seus comportaments i emocions a les diferents situacions de la vida, i això els ajuda a viure més plenament amb les persones del seu voltant.

Un aspecte important de la intel·ligència emocional és la capacitat de percebre, controlar i avaluar les emocions - en un mateix i els altres - i utilitzar aquesta informació adequadament. Per exemple, el reconeixement de la intel·ligència emocional en si mateix pot ajudar a regular i gestionar les teves emocions a més de reconèixer emocions en altres, la qual cosa afavoreix el desenvolupament de l’empatia i l'èxit en les teves relacions, tant personals com professionals.

1. Alguns avantatges del desenvolupament de la Intel·ligència Emocional

- Afavoreix l'equilibri emocional, ja que augmenta l'autocontrol sobre emocions i sentiments a l’hora d’identificar-los.
- Fomenta relacions harmonioses.
- Millora el rendiment laboral.
- Augmenta la motivació i l'entusiasme.
- Atorga capacitat d'influència i lideratge.
- Millora l’empatia i les habilitats d'anàlisi social.
- Augmenta el benestar psicològic.
- Facilita la bona salut.
- Brinda defenses per a la reacció positiva a la tensió i l'estrès.

2. Els 6 Pilars de la Intel·ligència Emocional

A continuació us mostrem els 6 pilars de la intel·ligència emocional que has de treballar:

1. Coneixement d'un mateix

Quan una persona no es coneix a si mateix, no coneix res. Saber quina és la teva reacció davant de certes situacions o saber reconèixer com et sents al llarg d'un dia és clau per conèixer-te a tu mateix. Quines coses no suportes dels altres? Quines coses et fan sentir millor? Hi ha res que et motivi moltíssim?

2. Desenvolupa la teva empatia

Per veure com camina l'altre cal posar-se una estona les seves sabates. L'empatia és la capacitat de posar-se al lloc de l'altre i ser capaç de sentir el que l'altre està sentint. Segur que en moltes ocasions has jutjat a moltes persones. Quan la persona és capaç de desenvolupar aquesta habilitat connectarà més fàcilment amb les persones dels seus entorns tant personals com professionals.

3. Regula el teu estat emocional, pensa abans d'actuar

Totes les persones tenim impulsos, però les persones emocionalment intel·ligents es diferencien de la resta en que pensen abans d'actuar i controlen la seva impulsivitat. Això té molt a veure amb el primer punt, ja que sense ell això seria impossible. Per això és molt bo tenir un bon grau de comunicació i fer servir aquest recurs de forma calmada i pausada.
No deixis que les teves emocions t'arrosseguin, identifica-les, gestiona-les en el teu propi benefici i el dels teus éssers estimats.

4. Habilitats socials

La intel·ligència emocional no pot ser entesa sense la participació dels altres. Ser emocionalment intel·ligent implica que les teves relacions amb els altres no són només beneficioses i productives per a tu, sinó també per a ells. És a dir, una persona emocionalment intel·ligent sap reconèixer les emocions dels altres, així que sap quan algú necessita ser motivat i com fer-ho, quan algú necessita una abraçada o un petó, quan algú...En definitiva, una persona emocionalment intel·ligent buscarà el benestar dels altres tant com el seu, perquè s'entén que la veritable felicitat no és veure’s feliç , sinó veure com els altres són feliços amb ell.

5. Automotivació

Les persones emocionalment intel·ligents es caracteritzen precisament per això: per treure la voluntat i la força fins i tot en els pitjors moments; per treure un somriure encara que no tinguin ganes, per no deixar d'intentar-ho mai. Perquè precisament aquesta és la recompensa: saber que has donat tot de tu i que et sents satisfet i orgullós per això.

6. Felicitat

Generalment, les persones que posseeixen alta intel·ligència emocional són persones felices. I és que les persones emocionalment intel·ligents saben reconèixer les seves emocions: quan estan tristos, contents, emocionats...i per això, saben gestionar-les i controlar-les si fos necessari. Malauradament, moltes persones associen la felicitat amb rebre o posseir coses materials, però s'equivoquen: els que realment són feliços són els que sempre donen; donen alegria quan la necessites, et donen motivació en els pitjors moments, energia per a un mal dia...Són persones que transmeten benestar i energia positiva. Saben reconèixer les seves emocions i controlen el seu estat d'ànim per aconseguir el seu propòsit.

A Cedesca sabem de la importància del desenvolupament de la intel·ligència emocional en els nostres alumnes. La formació sociosanitària que impartim es complementa perfectament amb totes aquestes habilitats emocionals i són fonamentals per desenvolupar correctament les seves professions en el seu futur laboral. Els nostres alumnes treballaran de forma constant amb persones i es relacionaran en el seu treball amb pacients amb diferents malalties, per la qual cosa creiem de vital importància que adquireixin la consciència de la seva importància.

Deixa un comentari

Especifica tota la informació requerida (*) on s'indiqui. El codi HTML no és permès.

Calendari

« Agost 2018 »
Dll Mar Dim Dj Dv Ds Diu
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Post Recents

LiveZilla Live Chat Software