Un centre amb cor, un centre solidari

15-12-2017

A Cedesca som un centre amb cor i un centre solidari. A continuació et presentem les diferents campanyes solidàries amb les quals hi col·laborem, tant amb els nostres alumnes com amb els nostres professors i treballadors.

El Nadal ja està arribant! Les festes més boniques i familiars de l'any s'apropen, i entre els dies més destacats està el dia de cap d'any. Desembre és el moment perfecte per començar a fer balanç de tots els moments viscuts, així com de totes les accions realitzades. A Cedesca som un centre amb cor. Un centre solidari on intentem, a més de formar als que seran els futurs professionals del sector sanitari i socio-sanitari, aportar el nostre petit gra de sorra amb campanyes solidàries al nostre centre i en col·laboració amb altres entitats i/o associacions.

Cedesca: un centre amb cor, un centre solidari

La importància de la solidaritat

A més de la formació acadèmica, a Cedesca apostem pels valors. Valors com el respete, el compromís, el treball en equip, la generositat o la solidaritat són alguns d'ells, valors que intentem traslladar cada dia als nostres alumnes.

La solidaritat és un dels valors humans més importants i essencials. La col·laboració i la prestació de la nostra ajuda als més necessitats ha estat una especial constant també durant aquest 2017. Oferir ajuda, productes bàsics, aliments o joguines als que més ho necessiten han estat algunes de les accions solidàries portades a terme durant aquest any, i que ens encantarà seguir treballant durant el próxim 2018.

Campanyes solidàries a Cedesca

No només al Nadal sinó també durant tot l'any, des del nostre centre treballem amb la finalitat de donar suport a diferents campanyes solidàries i oferir a aquelles persones més desfavorides alguns elements bàsics. A continuació et presentem algunes de les campanyes solidàries amb les quals Cedesca hi col·labora:

Recollida de joguines per al dia de Reis

Cap nen hauria de quedar-se sense una joguina aquest nadal, i por aquest motiu a Cedesca hem tornat a col·laborar amb l'Associació Educativa Nou Quitxalles per segon any consecutiu a la campanya de recollida de joguines (nous o en bon estat) destinats a fer una mica més feliç i alegre el dia de Reis als nens i nenes d'aquelles famílies més desfavorides.

Amb la bona intenció d'aportar el nostre petit gra de sorra, els alumnes de cicles formatius presencials van realitzar tallers de decoració de capses de cartró destinades a recollir les joguines aportades. La col·laboració, que es va portar a terme entre el 20 de novembre i el 5 de desembre, ha tornat a ser un gran èxit gràcies als alumnes i treballadors del centre, que s'han implicat amb la donació de joguines i que en breu seran lliurades a l'Associació.

Recollida de joguines per al dia de Reis

El Gran Recapte d'Aliments

Aquesta campanya d'ajuda alimentària organitzada per la Fundació Banc d'Aliments de Barcelona i amb la qual Cedesca ja ha col·laborat amb gran èxit en edicions anteriors, té com a finalitat la recollida d'aliments bàsics destinats a les persones més necessitades del nostre entorn.

Per això, els alumnes del Grau Superior en Tècnic/a en Integració Social, van col·laborar fent sessions informatives sobre la problemàtica social de la manca d'aliments a la resta dels alumnes del centre. Així mateix, els alumnes dels diferents cicles formatius han participat en tallers de decoració de les capses de cartró destinades a recollir els aliments bàsics aportats i que es troben repartides per diferents punts del centre.

Aquesta col·laboració solidària, que es va iniciar l'11 de desembre, romandrà activa fins el proper 21 de desembre. Així que som-hi! Encara ets a temps de col·laborar-hi!

Recollida d'aliments bàsics

Recollida de productes d'higiene personal

La higiene personal és important i imprescindible per mantenir la nostra dignitat i ajudar a la nostra autoestima. Malauradament, accedir als productes d'higiene bàsics resulta molt difícil per a moltes persones atesa la seva situació econòmica.

Per aquest motiu, des de Cedesca també col·laborem per primera vegada amb la campanya organitzada per Càritas Barcelona anomenada 'Nets i Polits' i que té l'objetiu de recollir productes d'higiene personal bàsics (gel de bany o xampú, raspalls i pasta de dents, esponges, aigua de colònia, etc...) destinats a persones en situació de pobresa i exclusió social.

Aquesta col·laboració, destinada exclusivament als professors i treballadors de Cedesca, romandrà activa fins el proper 22 de desembre. Esperem un gran èxit de participació i segur que repetirem aquesta magnífica experiència l'any vinent.

Recollida de productes d'higiene personal

Recollida de taps de plàstic

Campanyes com Tapones para una nueva vida, organitzada per la Fundació Seur, també és una de les col·laboracions solidàries que mantenim durant tot l'any a Cedesca.

La nostra col·laboració amb alumnes i professors consisteix en la recollida de taps de plàstic en diferents punts repartits per tot el centre. Els taps de plàstic són entregats periòdicament a la Fundació Seur per ajudar a assolir algun objetiu solidari, com per exemple la financió de tractaments mèdics de nens i nenes amb problemes de salut. A més, en aquest cas el benefici és doble, ja que també contribuïm a cuidar el nostre planeta gràcies a l'acció de reciclar tots aquests taps. Molt bé!

Recollida de taps de plàstic

Som una escola amb cor!

En juliol del 2015, Cedesca va ser distinguida per Càritas com a 'Escola amb cor', reconeixent d'aquesta manera la nostra ajuda col·laborativa i solidaritat; i passant així a formar part del programa que porta aquest mateix nom.

Juntament amb l'organització Càritas, Cedesca es va comprometre a continuar contribuint en fer un món molt més just i equilibrat mitjançant la participació en accions, xerrades de sensibilització, promoció del voluntariat social i campanyes de recollida d'aliments.

Escola amb cor

I és que l'educació va molt més enllà de la part acadèmica i professional. El nostre centre aposta per un ensenyament de cor basat en valors humans essencials, i entre aquests, la solidaritat: tothom pot aportar el seu petit gra de sorra. Continuem ajudant a aquells que més ho necessiten!

Deixa un comentari

Especifica tota la informació requerida (*) on s'indiqui. El codi HTML no és permès.

Calendari

« Setembre 2018 »
Dll Mar Dim Dj Dv Ds Diu
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Post Recents

LiveZilla Live Chat Software